ŽIVJETI U TRENUTKU: 10 načela ichigo-ichieja
Izraz ichigo-ichie kada ga doslovno prevodimo s japanskog znači „za ovaj trenutak“, ali i „jednom u životu“. Takav način razmišljanja i življenja podrazumijeva da je svaki susret, sve što doživimo, jedinstveno i da se više nikada neće dogoditi na isti način.
Ako pustimo da trenutak prođe, a da pritom ne uživamo, on će zauvijek biti izgubljen. Nakon što osvijestimo vlastiti ichigo-ichie, svako jutro, svaki dan, svaka pomisao, ali i svaki trenutak koji provedemo s našim prijateljima, obitelji pa i sami sa sobom bit će beskrajno vrijedan i znat ćemo da zaslužuje našu punu pažnju.
Ova drevna japanska metoda umijeća življenja u trenutku također nas uči kako se osloboditi prošlosti i budućnosti da bismo svaki trenutak učinili jedinstvenim; kako u život uvrstiti zen koji je Steve Jobs naučio od japanskog učitelja i koji je bio ključan za njegov uspjeh; kako stvarati nezaboravne susrete u poslovnom i privatnom okruženju; kako poboljšati odnose pomoću novog načina postizanja usredotočene svjesnosti (mindfulness); i kako otvoriti prolaz kreativnom toku kada nam je potreban.
Nakon što su knjigama „Ikigai – japanska tajna za dug i sretan život“ i „Ikigai u praksi“, jedinstvenim naslovima prevedenim na 42 jezika, podijelili sa svijetom tajne sretnog života, autori tih knjiga Héctor Garcíe (Kirai) i Francesco Miralles otkrivaju koncept „Ichigo-ichie“ u svom trećem naslovu.
Ovo su načela ichigo-ichieja:
SAD ILI NIKAD
Ne odlaži dobre trenutke. Kao i lovcu iz priče koji nailazi na otvorena vrata Shambhale, svaka prilika pruža nam se samo jednom. Ako je ne uhvatiš, zauvijek se gubi. Životno je geslo sad ili nikad.
JEDINSTVENOST TRENUTKA
Živi kao da će se to dogoditi samo jednom u tvom životu. Savjet majstora čaja koji je živio prije petsto godina još je uvijek aktualan. Zbog toga je nadahnjujuće pozdravljati i ispraćati voljene osobe s ichigo-ichie kako bi bile svjesne jedinstvenosti i neponovljivosti toga susreta.
BUDI U SADAŠNJOSTI
Budi u sadašnjosti. Putovanja u prošlost i budućnost često su bolna i gotovo uvijek beskorisna. Ne možeš promijeniti ono što se dogodilo. Ne možeš znati što će se dogoditi. Ali ovdje, u ovom trenutku, žive sve mogućnosti svijeta.
POSTUPI DRUKČIJE
Napravi nešto što nikad nisi napravio. Einstein je rekao da se ne mogu očekivati različiti rezultati ako se uvijek jednako ponašamo. Drugi je način postizanja nezaboravnog trenutka prepustiti se kaiki, dopustiti da u tebi procvjeta nešto novo.
IZAĐI IZ VRTLOGA
Prakticiraj zazen. Možeš se smjestiti na jastuk za meditaciju ili jednostavno sjesti i promatrati čudo života. Sama činjenica da si izišao iz svakodnevnog vrtloga obveza i žurbe, otvorit će vrata dobrom osjećaju.
USREDOTOČI SE
Primjenjuj usredotočenu svjesnost na svih pet osjetila. Treniraj umijeće slušanja, gledanja, dodira, kušanja i mirisanja kako bi svakom trenutku dao sve bogatstvo ljudske percepcije. To će ti također omogućiti da budeš usredotočeniji na druge i povećat će tvoju empatiju i utjecaj.
SINKRONICITET
Pronađi podudarnosti. Kada smo svjesni sinkroniciteta, bolje čitamo znakove koje nam šalje sudbina. Dnevnik u koji ćemo zapisivati trenutke svakodnevne čarolije povećat će našu sposobnost slijeđenja nevidljive niti stvarnosti.
SVAKI DAN – BLAGDAN
Pretvori svaki susret u slavlje. Nemoj čekati da se stvore određeni uvjeti – praznici, putovanje, rođendan – kako bi proživio nešto izvanredno. Uz pravu volju, svaki dan može biti nedjelja.
PROMIJENI STVARNOST
Ako ti se ne sviđa ono što je pred tobom, stvori nešto drukčije. U ljudskoj je naravi preobražavati, stoga imamo moć ponovo se ostvariti, koliko je god puta potrebno. Ako je tvoja stvarnost predosadna i previše predvidljiva da bi živio s ichigoichiejem, imaš priliku stvoriti si drugu.
UGRABI TRENUTAK
Budi lovac na dobre trenutke. Kao što se događa s bilo kojim poslom, što ga više radiš nagrada će biti obilnija i bogatija.
Héctor García (Kirai) je rođen u Valenciji, a od 2004. živi u Tokiju. Njegova internetska stranica kirainet.com, s više od milijun pregleda mjesečno, svjetska je referentna stranica o popularnoj japanskoj kulturi. Autor je knjige Geek u Japanu, koju je prodao u više od 100.000 primjeraka.
Francesc Miralles je u Barceloni. Novinar je koji se bavi temama s područja psihologije i duhovnosti. Redovito objavljuje u tjednom dodatku El País Semanal te u časopisima za osobni razvoj. U Hrvatskoj je preveden i njegov popularni roman Ljubav malim slovima. Trenutačno radi na razvoju metode koja kombinira logoterapiju s kulturom ikigaija. Za potrebe svojega proučavanja obojica su bila na terenu u Ogimiju (Okinawa), selu stogodišnjaka, gdje su intervjuirali sto staraca koji su im otkrili svoje tajne za dug i sretan život.