Tri izvrsne knjige koje biste trebali pročitati prije no što završi godišnji
KARL RUHMANN: »PIKULE CIGLENE BOJE« (Glasmurmeln, ziegelrot, 2018), VBZ
Šezdesete su godine prošloga stoljeća, hladnoratovsko razdoblje. Šestogodišnje dijete, glavni lik romana, igrom slučaja odrasta u totalitarnoj istočnoeuropskoj državi.
Nakon što ga nasilno odvoje od politički nepodobne majke, dijete ostaje samo pa država brigu o njemu povjerava jednoj obitelji, koja mu nastoji pružiti dom.
Djeca u školi prema njemu su okrutna jer dijete je stranac i već se samim tim razlikuje od njih, a šikanira ga i rigidna državna vlast.
Kako bi se zaštitilo od situacija s kojima se svakodnevno susreće u svojoj novoj sredini, dijete traži utočište u čudesnom svijetu vlastitih bajki, vitezova i vila, zmajeva i zmajoubojica, kraljica i svemirskih putnika, i svaku opasnost pretvara u avanturu, a neizvjesnost u nešto poznato i blisko…
Karl Ruhmann djetinjstvo je proveo u Jugoslaviji i SAD-u. Ovaj roman dobitnik je prestižne stipendije grada Züricha, a u Švicarskoj je ocijenjen sjajnim kritikama.
ELENA FERRANTE: »LAŽLJIVI ŽIVOT ODRASLIH« (La vita bugiarda degli adulti, 2019), Profil
Ova fascinantna, moćna priča o odrastanju, bez ikakve sumnje jedna od najiščekivanijih knjiga godine, istodobno je objavljena u 28 zemalja.
Radnja je smještena u Napulj ranih 90-ih dvadesetog stoljeća. Giovanna je jedinica u obitelji situiranih srednjoškolskih profesora.
Djevojčica koja ulazi u pubertet i koja se mijenja, a njezino lijepo lice, barem kako misli njezin otac, postaje ružno, nalik na ono njezine tete Vittorije.
Mijenja li se Giovanna doista? Pretvara li se u svoju tetu, ženu koju jedva poznaje, ali koju njezini majka i otac očito preziru?
Postoji li negdje zrcalo u kojem može vidjeti kakva je doista?
Elena Ferrante umjetničko je ime talijanske spisateljice čiji identitet nije poznat javnosti jer ga taji još od objave svojeg prvog romana “Mučna ljubav” 1992.
O tome tko stoji iza pseudonima, ne zna se mnogo, ali ono što je sigurno jest da je riječ o osobi koju vodeći svjetski kritičari i teoretičari smatraju jednim od najvažnijih imena suvremene svjetske književnosti.
RHYS BOWEN: »DJEČAK IZ TOSKANE« (The Tuscan Child, 2018), Mozaik knjiga
Britanski pilot, aristokrat Hugo Langley 1944. padobranom se spušta iz pogođenog aviona u Toskanu. Teško ranjen, skriva se od Nijemaca među ruševinama starog samostana i pronalazi ljubav u naručju mještanke Sofije Bartoli.
No, njihovu ljubav koja se tek rađa razori izdaja. Gotovo trideset godina poslije Hugova kći, koja ga je uvijek smatrala hladnim, dolazi kući na selo organizirati njegov pogreb.
Među njegovim privatnim stvarima pronalazi neotvoreno pismo adresirano na Sofiju. Otkriće je ostavi bez daha. Joanna kreće na put u Toskanu kako bi bolje razumjela svojeg oca.
Uskoro otkriva kako bi mnogi voljeli da se prošlosti ne dotiče, ali stigla je predaleko da očeve tajne ostavi neotkrivenima.
Rhys Bowen je čak četiri puta osvojila prestižnu literarnu nagradu “Agatha”, koja se dodjeljuje piscima kriminalističkih romana. Naziv je dobila po Agathi Christie, najprodavanijoj autorici kriminalističkih romana u svijetu.
Rhys pod svojim pravim imenom Janet Quin-Harkin piše romane za djecu i mlade.