KNJIGA PROMJENA Drevni kineski I Ching uči nas kako postići uspjeh i sreću

Na prvi pogled I Ching je obična knjiga. To je drevna knjiga,  preživjela je tisuće godina u različitim oblicima, ali je obična  knjiga. Također, to je vrlo mudra knjiga – smatra se temeljnim  tekstom kineske mudrosti i filozofije; utjecala je na mudrace poput  Konfucija, čije je obrazovanje i učenje oblikovala, ali ipak je obična  knjiga. 

Na dubljoj razini, Knjiga promjena je više od obične knjige. To je  proročanstvo koje živi i diše, strpljivi i svevideći učitelj na kojeg  se možemo osloniti za besprijekoran savjet na svakoj prekretnici našeg života. Oni koji I Chingu pristupe iskreno, posavjetuju se  s njim redovito i koji u svakodnevnom životu primijene ono što uči, neminovno će iskustiti najveća bogatstva koja život nudi:  blagostanje, razumijevanje i unutarnji mir. 

Knjiga promjena ne obraća nam se apstraktnim, ispraznim frazama, nego izravnim savjetom što učiniti sada, u ovoj situaciji, kako bismo dosegli uspjeh i sreću. Zbog toga je ona aktualna i danas, tisuće  godina i tisuće kilometara daleko od svojeg mjesta podrijetla. 

ČEMU NAS I CHING UČI? 

I Ching ima izrazito realan pogled na svijet. Ne navodi nas na  pogrešan zaključak da zlo u nama, u drugim ljudima, u cijelom  svijetu može biti iskorijenjeno jednom zauvijek. Potvrđuje da svi  mi u našoj osobnosti imamo elemente dobra i zla. Uči nas da bismo trebali biti vođeni uzvišenim kvalitetama kako bi nam misli i djela  bili slobodni od negativna utjecaja. Također, uči nas kako reagirati  na negativne utjecaje oko nas da bismo mogli izbjeći neprilike i  voditi zdrav život. 

Kvalitete koje nam Knjiga promjena savjetuje da osnažimo su  skromnost, svjesnost, prihvaćanje, prilagodljivost, suosjećanje,  disciplina, neiskvarenost, upornost, trpeljivost, suzdržanost,  predanost unutarnjoj istini, strpljivost, otvorenost, objektivnost,  savjesnost, uravnoteženost i unutarnja neovisnost. I Ching nas  potiče da se oslobodimo straha, ljutnje, žudnje, oholosti, agresije,  anksioznosti, okrutnosti, prepredene orijentiranosti na cilj i  prepuštanja užicima. Zasad, ovo su samo riječi. Tek kad počnemo  slijediti upute I Chinga, počet ćemo shvaćati njihovo pravo značenje.  

KAKO SE MORAMO POSTAVITI PREMA I CHINGU? 

Knjiga promjena od nas ne traži da budemo bogati, pametni ili lijepi  kako bismo shvatili njezino učenje. Od nas traži samo „da joj izađemo  ususret“. To znači da I Chingu trebamo pristupiti iskreno, staviti na  stranu sumnju i nepovjerenje prema nepoznatom, biti spremni jasno  promišljati o vlastitoj osobnosti i popraviti je kad se to savjetuje. Bez  obzira na to koliko se vaša trenutna situacija činila beznadnom, ako  ćete se navedenog pridržavati, pratit će vas sreća koja snalazi predane  učenike I Chinga.

U ovoj knjizi spominjat će se riječi kao što su „Mudrac“, „Kreativna  snaga“, „Viša Sila“ itd. U vašem umu ekvivalent tomu može biti  „Bog“, „Alah“, „Moje Više Ja“, „Svemir“, ili neki drugi pojam.  Slobodno umetnite riječ ili frazu koja vam najviše odgovara. 

Kako konzultirati I Ching? Možete  potražiti određeni savjet za trenutnu situaciju ili se možete  posavjetovati s „Mudracem“ za općenito vodstvo. Mnogi učenici I  Chinga u rano jutro računaju heksagram kako bi odredili smjer u  kojem žele da im dan ide. Koristite ga po vlastitoj želji. Ne postoje  pravila koja određuju u kojoj količini i koliko često trebamo tražiti  savjet od proročanstva, postoji samo podsjetnik da mu trebamo  pristupiti iskreno ako od njega želimo imati koristi. Ako ste na ovo  spremni, upravo se nalazite na pragu novog života.  

KAKO SE SLUŽITI I CHINGOM 

Protresite tri novčića među sklopljenim dlanovima i bacite ih. 

Glavu računajte kao tri, pismo kao dva, zatim zbrojite sva tri  novčića. Tri glave su devet, dvije glave i pismo su osam itd. 

Ako je broj neparan, nacrtajte neisprekidanu liniju. Ako je broj  paran, nacrtajte liniju koja je isprekidana u sredini. Napišite  brojčanu vrijednost linije sa strane. 

Bacite novčiće ponovno kako biste dobili drugu liniju vašeg  heksagrama. Nacrtajte ovu liniju iznad prve linije. 

Ponavljajte ovu proceduru sve dok ne dobijete šest linija jednu ispod druge. Ne zaboravite da nastavljate u smjeru iznad prve  linije, ne ispod. Vaš heksagram bi mogao izgledati ovako: 

Donje tri linije predstavljaju donji trigram, a gornje tri predstavljaju gornji trigram. Broj  koji se nalazi u tablici na njihovom sjecištu predstavlja koji ste  heksagram dobili. U gornjem primjeru to je broj 50.

Pročitajte tekst koji se tiče tog heksagrama sve do odjeljka koji  kaže „Prva linija“. Nakon toga, pročitajte odjeljke za one linije  koje su se „promijenile“ u vašem heksagramu. Promjenjive linije  su one koje imaju vrijednost broja 6 ili 9. U gornjem primjeru,  linije 1, 3 i 6 su promjenjive linije. 

Nakon što ste pročitali tekst koji se tiče heksagrama i  promjenjivih linija, pretvorite promjenjive linije u njihove  suprotnosti. U gornjem primjeru, prva linija postaje  neisprekidana, a treća i šesta isprekidane. Provjerite novi  heksagram. U ovom primjeru to je broj 54. 

Tekst drugog heksagrama čita se kako bi dodatno razjasnio  upute iz prvog heksagrama. Ne čitajte ni jedan tekst koji se tiče  linija, nego samo uvodni odjeljak.

KLJUČ ZA ODREĐIVANJE  HEKSAGRAMA 


UNUTARNJA ISTINA

„I Ching“ ili „Knjiga promjena“, izvorište konfucijanizma i taoizma, jedan je od prvih pokušaja ljudskog uma da pronađe svoje mjesto u svemiru. Gotovo tri tisuće godina iz temelja prožima kinesku kulturu, a u posljednje vrijeme zanimanje za „Knjigu promjena“ velikom brzinom širi se Zapadom. Dok se zapadnjačko gledište uglavnom temelji na logičkom, mentalnom pristupu životu, savjeti „I Chinga“ daju nam do znanja da je u nama pohranjena unutarnja istina na koju se možemo osloniti u rješavanju svih bitnih pitanja. Stoga se „I Ching“ može koristiti kao knjiga mudrosti za razmišljanje o sebi i svijetu – kao univerzalni vodič za svakodnevno življenje u čijim se savjetima zrcali mudrost kozmičkog poretka i zakona promjene.

Ponekad knjiga upozorava na prepreke koje su nepremostive i savjetuje odustajanje. Odluka je na nama i kada je donesemo događaji prestaju biti pod našom kontrolom.

Promjena nastaje međusobnim djelovanjem aspekata, principa jin i jang. Jang je nebo, aktivno, pozitivno, muško, čvrsto, jako, svjetlo dok je jin zemlja pasivno, žensko, negativno, popustljivo, tamno. Međusobnom mješavinom u različitim razmjerima jina i janga nastaju kombinacije heksagrama. 64 heksagrama daju 4096 odgovora. Heksagrami simboliziraju cjelokupan slijed promjena kroz koje sve u svemiru od mikro do makro univerzuma prolazi u neprekidnim ciklusima. Povezujući našu radnju s dijelovima tog ciklusa možemo predvidjeti slijed događaja pa čak i utjecati na njega.

„I Ching“ je drevni kineski tekst čiji je povijesni i kulturni utjecaj nemjerljiv. Zahvaćajući brojne domene poput proricanja, kozmologije, etike, filozofije, stoljećima se tumačio na mnogo različitih načina i koristio kao savjetnik za vrijeme životnih prekretnica. Kada mudrosti „I chinga“ pristupimo iskreno i otvorena srca, ona djeluje promicanjem uspjeha i sreće te uvođenjem ravnoteže i perspektive u život. Popularnost koja ne jenjava „I Ching“ duguje jednostavnom načelu na kojem počiva: najveća životna bogatstva, blagostanje, razumijevanje i mir, postižemo držeći se vlastitih pozitivnih kvaliteta. Višeznačnost naziva knjige ogleda se i u značenju ideograma I koji je i znak za kameleona – životinju koja stalno mijenja boju tijela u skladu s okolinom, a ching je i znak za osnovu tkanja, glavnu nit oko koje mnogostrukim preplitanjem nastaje cjelokupna manifestacija.

Prijevod Briana Brownea Walkera jedan je od najpopularnijih upravo zbog suvremene forme koja je prilagođena iskusnim poznavateljima jednako kao i početnicima.