Završen osmi Star Film Fest
Zvjezdana posada zvana Star Film Fest sinoć je konačno sletjela na svoje odredište i na samom otvaranju digla zvjezdanu filmsku prašinu.
Star Film Fest je filmski festival za mlade filmaše iz cijeloga svijeta, a održava se u Sisku do 28. kolovoza. Autori koji prijavljuju filmove moraju biti punoljetne osobe i ne stariji od trideset i pete godine. Na festivalu se prikazuju dokumentarni, eksperimentalni, igrani, industrijski i animirani filmovi.
Uvertiru u prvi dan ovogodišnjeg Star Film Festa obilježile su filmska glazba Lordana Badanjaka i izložba Borbe na velikom platnu organizirana u suradnji s Gradskim Muzejom Sisak. Izložena je zbirka filmskih plakata muzeja koji tematiziraju kung-fu filmove, a najavljivali su projekcije filmova u kinematografima.
“U ovo teško doba koronavirusa i potresa, uspjeli smo se skupiti i organizirati osmi Star Film Fest,” uvodne su riječi direktora festivala, Matije Holjevca koji je uz selektorice Anju Kavić i Martinu Mladenović službeno otvorio ovogodišnje izdanje festivala, a otvorenje su obilježili i šarmantni voditelji Saša Tadić i Tomo Rajić.
Festival je ove godine pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Zorana Milanovića, a uživa i tradicionalnu podršku Grada Siska, rafinerije INA, Centra kreativne industrije Sisak, kao i Hrvatskog audiovizualnog centra te Hrvatske banke za obnovu i razvitak.
Nakon službenog otvorenja uslijedile su projekcije jedanaest filmova. Projekcije je otvorio dokumentarni film Plava granica Ivana Milosavljevića, a slijed su nastavili animirani filmovi One left Sebastiana Doringera, Journey with Mr. Mr. Céline Brengou, Kula Sunčane Brkulj i The Ducks Angele Aguirre. Uslijedio je dokumentarni film Isaaca Rodrigueza (Un)known neighbours, igrani filmovi Over Coffee Yane Sariadi, Spin Cycle autora Ignacio Roda, The Moon, Tomasico And My Grandmother Angela Caparrosa. Na projekciji se prikazao i eksperimentalni film Siega De Mieses Carlesa Abada Tenta, a samu prvu natjecateljsku projekciju zatvorio je igrani filma The last birthday Estebana Díaz Baena.
Stručni žiri ove godine čine glumci Karlo Maloča i Lucia Stefania Glavich Mandarić koje ste mogli gledati na svojim malim ekranima u emisiji Crno-bijeli svijet, glumica Tena Pataky, redateljica Ena Mitrovski te nagrađivana filmska kritičarka Iva Rosandić. Uz već tradicionalne nagrade ove godine Star Film Fest dodjeljuje i posebnu novčanu nagradu Zvjezdana prašina kao poticaj za daljnje stvaranje mladih autora i autorica.
Iako se Star Film Fest, nakon prošlogodišnjeg online izdanja vratio u svom punom sjaju, za sve koji nisu u prilici doći na Star Film Fest organizirano je i online praćenje projekcija ali i sadržaja programa putem službenih web i Facebook stranica SFF-a.
Večer dobrih filmova završila je i uz dobru glazbu i to uz zvuke zagrebačkog četveročlanog benda Lika Kolorado (Pavle Gulić – bubanj, Ana Jelić – bas, Filip Riđički – vokal, Vanja Senčar – gitara).
Drugi dan programa Star Film Festa, 27. kolovoza, započele su radionice filmske dramaturgije i radionica filmske kritike nagrađivane filmske kritičarke Ive Rosandić u prostorijama Centra kreativne industrije Sisak.
Dan se nastavio uz četiri natjecateljske projekcije na kojima je prikazano 18 filmova, a u mnoštvu filmova prikazan je hrvatski animirani film Jaje, autorice Ane Despot.
Jaje je animirani film o krugu života i ljubavi koju dijele dva živa bića, stara kornjača i jaje nepoznatog porijekla. Ono o čemu se godinama bezuvjetno brinemo rađa se tek kada nas više nema, a sam film je nastao kao završni rad na preddiplomskom studiju Animiranog filma i novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Od regionalnih autora također su prikazani igrani filmovi Nisam ovdje autorice Sare Radusinović, film Ni na nebu ni na zemlji Borisa Simića i film Sve kako treba Nikole Stojanovića.
Film Sve kako treba prikazuje odnos majke i kćeri te majke i njezinog bivšeg muža. Sama radnja se temelji na majčinom rođendanu i njezinoj želji da dan ispuni lijepim trenucima s kćeri, a surovi realizam života na Balkanu miješanjem novih i starih emocija u zakržljaloj okolini pokreće radnju. Film je nastao na trećoj godini Fakulteta dramske umjetnosti u Beogradu. Aleksandar Bartol, na filmu Sve kako treba radio je kao stand kamera pri čemu kaže da tijekom rada na filmu sve bilo kako treba! Snimanje filma je, kako kaže, bilo najljepše ikad, uz dobru atmosferu i još bolja nova poznanstva.
Zbog nepredvidive vremenske prognoze otkazan je Acoustic jam session.
Ispitano je filmsko znanje uz filmski kviz Kvizopije – prvog sisačkog pub kviza, a večer je završila uz izložbu gif-ova Gif For Fuse karlovačke platforme F12 i plesnim koracima uz milozvuke swinga, gipsyja i svega zvučnog brazilskog, drugim riječima uz zvuke zagrebačkog benda Gungule. Gungulu čini nekoliko je djevojaka i mladića koji jazz glazbu vole više od uobičajene buke svakodnevnog života i koje su spremne žrtvovati svoje vrijeme i tišinu kako bi svirale istu.
Treći i zadnji dan obilježen je prikazivanjem zadnje dvije natjecateljske projekcije nakon čega je održan okrugli stol medijske pismenosti koji je obilježilo gostovanje Matije Mrakovčić iz udruge Kurziv – platforme za pitanja kulture, medija i društva, Martine Mladenović, novinarke i stručne selektorice Star Film Festa, Marije Georgiev iz neprofitne međunarodne umjetničke i produkcijske platforme Bacača Sjenki i sisačkog učitelja razredne nastave Bojana Iličića.
Nakon razgovora, slijedilo je svečano proglašenje pobjednika osmog izdanja Star Film Festa te su po kategorijama dodijeljene ovogodišnje nagrade. Najbolji filmovi osmog Star Film Festa su igrani film Black Box autora Cana Deniz Aticia, dokumentarni film Plava granica Ivana Milosavljevića, animirani film S13p15a autora Jesúsa Loniega te eksperimentalni film The Invasion autora Dante Rustava.
Nagradu za najbolju filmsku montažu osvojio je film Recognize autora Fluxa Morena, a nagradu za najbolju fotografiju i za najbolji regionalni film, također je osvojio film Plava granica Ivana Milosavljevića.
Selektorice Star Film Festa, Martina Mladenović i Anja Kavić ove su godine dodijelile dvije nagrade selektorica – jednu za film stop animacije Perrene autorskog dvojca Marca Algora i Rubena Seca a drugu za film The Moon, Tomasico And My Grandmother autora Angela Caparrosa.
Publika je također imala ulogu u dodjeljivanju nagrada, te je svoju nagradu dodijelila filmu (Un)known neighbours Isaaca Rodrigueza, a posebnu novčanu nagradu – nagradu Zvjezdane prašine, kao motivaciju za daljnje stvaranje osvojio je film Nikole Stojanovića Sve kako treba.
Večer je završena uz čarobnu radionicu svjetla Egzoterra kolektiva – Liquid Light Show koja je fasadu Centra Kreativne Industrije Sisak pretvorila u svoje umjetničko platno.