PARIŠKA KNJIŽNICA Potresan roman na granici stvarnosti i fikcije
Pariz, 1939.: Odile Souchet velika je zaljubljenica u književnost i bibliotekarstvo. Kad joj ta ljubav osigura posao u Američkoj knjižnici u Parizu, gdje biva okružena šarolikim i internacionalnim spektrom studenata, pisaca, diplomata i ljubitelja književnosti, te započne vezu s veoma zgodnim policajcem Paulom, čini se da Odile u životu ima sve. No objava rata izokrenut će njezin život, a tako i život onih koji je okružuju, naglavce.
Montana, 1983.: Lily je usamljena tinejdžerica koja žudi za avanturom i bijegom iz malenog američkog gradića. Njezin interes pobuđuje njezina usamljena susjeda Odile. Kako Lily otkriva sve više tajni misterioznog života svoje susjede, uočava da ih veže ljubav prema jeziku, kulturi i književnosti, slične žudnje za nekom drugačijom vrstom života te kobna sklonost ljubomori.
Dvojni narativ Pariške knjižnice razotkriva kako međuljudski odnosi – oni obiteljski, prijateljski i ljubavni – oblikuju naš identitet te istražuje snažnu ulogu književnosti u formiranju našeg identiteta i pružanju utjehe čak i u najtežim životnim trenucima. Radnja donosi nezaboravnu priču o ljubavi, prijateljstvu i obitelji te snažnoj ulozi književnosti u najtežim životnim trenucima.
Janet Skeslien Charles nagrađivana je autorica romana „Moonlight in Odessa“ i „Pariška knjižnica“. Njezine kratke priče objavljivane su u antologijama Montana Noir i A Million Acres. Charles je svoje istraživanje za roman „Pariška knjižnica“ započela radeći za voditeljica programa u Američkoj knjižnici u Parizu. Ovaj potresan povijesni roman nanovo nam otkriva ono čarobno u knjigama i slavi naše čitalačke navike. Roman „Pariška knjižnica“ inspiriran je istinitim događajima iz Drugog svjetskog rata i životima hrabrih knjižničara iz Američke knjižnice u Parizu.
Prijevod na hrvatski potpisuje Svetlana Grubić Samaržija.
„Ono što Parišku knjižnicu čini tako prekrasnim štivom jest autoričino iskustvo iz prve ruke. Njezino pomno istraživanje vratilo je ove fascinantne likove u život. Ova dijelom istinita priča nudi nam prekrasan uvid u prirodu međuljudskih odnosa i prijateljstava koja nadilaze granice vremena i prostora.“ ̶ BookPage
„Kao Parižanka, veliki knjiški moljac te dugogodišnji posjetitelj Američke knjižnice u Parizu, pročitala sam Parišku knjižnicu u jednom dahu. Kakav šarmantan i potresan roman na granici stvarnosti i fikcije.“ ̶ Tatiana de Rosnay, autorica romana Sarin ključ