Drevno umijeće samoiscjeljivanja za koje vjerojatno niste čuli
Yang sheng možda je najvažniji koncept kineske medicine za koji niste čuli. Doslovce preveden znači „njeguj život”. Drugim riječima yang sheng će vam pomoći da dođete u potpunu ravnotežu te proživite dug, mudar i sretan život.
Yang sheng znači „njegovati život“ i dio je tradicionalne kineske medicine i to onaj dio koji možete sami svladati kako biste potaknuli svoje tijelo na samoiscjeljenje. Ta 2500 godina stara kineska filozofija i praksa prevencije za život ispunjen zadovoljstvom savršeno odgovara izazovima modernog života, od stresa do nesanice, od umora do njegovanja ljepote.
Drevne tehnike yang shenga temelje se na holističkom pristupu ljudskom biću i njeguju istodobno naše tijelo, um i duh. Tehnike samopomoći, vježbe disanja, istezanja, snage, rituali ljepote i savjeti za prehranu u skladu s godišnjim dobima jednostavni su i možete ih lako kombinirati kako biste odabrali rutinu koja će vam savršeno odgovarati.
Yang sheng je tisućljetna praksa koja će vam pomoći uspostaviti nove navike koje će vam brzo i učinkovito podignuti razinu energije, popraviti raspoloženje i potaknuti vitalnost.
U knjizi “Yang sheng – Drevno umijeće samoiscjeljivanja” Katie Brindle objašnjava načela yang shenga, koji je zasad relativno nepoznat na zapadu. I što je najvažnije, otkriva kako ovaj sustav uklopiti u svoj život, lako i bez napora.
Kineska je medicina drevna, ali i danas je primjenjiva. Pomogla je milijunima ljudi, a može pomoći i vama. Život je evoluirao, ali mehanizmi našeg tijela zapravo se nisu promijenili. Tisućljećima stare tehnike izdržale su test vremena. Pokušala sam ih ažurirati uputama u modernom formatu. Od vas samo tražim da otvorite um i iskušate ih.
Katie Brindle
“Možda će vam se učiniti još većim kad vam kažem da je yang sheng dio kineske medicine o samopomoći – sustav samoiscjeljivanja, što znači da sve tretmane možete obavljati sami, većinu potpuno besplatno, te tako sami upravljate svojim zdravljem. Želja mi je pomoći ljudima da otkriju tehnike yang shenga. Ove jednostavne, ali moćne promjene u navikama i stilu života meni su preobrazile život. Sigurna sam da znanja iz ove knjige to mogu učiniti i za vas. Život u skladu s načelima yang shenga u mnogočemu će poboljšati vaše opće stanje: od sna i probave do kože i razine energije. Yang sheng blagotvorno djeluje i na raspoloženje: kada ste u ravnoteži, približit ćete se trajnom spokoju i tihom zadovoljstvu.
Kad počnete primjenjivati neke od tehnika yang shenga, primijetit ćete razliku. Možda će biti suptilna, možda očita, ali postojat će. Pacijenti mi kažu da bolje spavaju, ili im se tjelesna težina stabilizira, ili se osjećaju smirenije, ili imaju više energije, ili seksualne želje. Ponekad i sve od navedenoga. A što više napravite, više će se promjena i događati. No ne morate se tjerati sve napraviti. Zapamtite da život s taom znači mirno, tiho zadovoljstvo, ne život u stresu”, ističe Katie Brindle.
Planiranje u proljeće
Nova godina u Kini naveliko se slavi: dva tjedna petardi, procesija, crvenih lampiona za sreću i novčanih darova u crvenim omotnicama. Svake godine slavi se u drugo vrijeme, između 21. siječnja i 20. veljače jer ovisi o mjesečevim mijenama. Naziva se Proljetnim festivalom jer se slavi rast yang qija – vitalnosti i životne snage. Povijesno, to je bio početak novog ratarskog ciklusa sijanja, dohrane i žetve usjeva.
Zlo ovoga godišnjeg doba je vjetar, za koji se kaže da donosi uznemirenost i ljutnju, negativne emocije povezane s jetrom. U to vrijeme dobro je početi detoksikaciju, jesti dobro i raščistiti stvari. Jedan od načina na koji Kinezi požele novome dobrodošlicu jest da kupuju nove stvari i bacaju ili recikliraju stare i nepotrebne.
Proljeće je vrijeme kada rastući qi postaje očit, dok priroda pršti od života. Kada iziđete, nemate više potrebu odijevati debeli kaput, ali nemojte još dolaziti u napast da pospremite svu zimsku odjeću.
Vjerojatno ćete primijetiti da imate sve više energije – ne samo da budete aktivni, da izlazite i bavite se koječim, već i da započinjete nove projekte. To je dobro doba godine za planove i razmišljanje o tome jeste li zadovoljni smjerom kojim idete.
Mjesec rastezanja
Proljeće je najbolje vrijeme za povratak u rutinu vježbanja jer je to godišnje doba rađanja. Kineska medicina dijeli proljeće na tri mjeseca: prvi mjesec je dobar za rastezanje, a pritom obratite pažnju na zglobove, udove, kralježnicu i mišiće kako biste bili elastični i s lakoćom se kretali.
Pijte mnogo tekućine i pokušajte jesti hranu koja je manje ljuta i opora, a više kisela. Iscijeđeni limun u toploj vodi savršen je način da se ujutro pokrenete. U prvom mjesecu proljeća dobro je pojesti malo hrane koja je prirodno slatka, kao što su datulje ili batat. Kako vrijeme postaje sve toplije, možete početi jesti više sirove hrane ili namirnica koje su skuhane na pari ili naglo popržene. Pečenje s limunom posluženo sa šparogama odlično je proljetno jelo.
Za proljeće nema strogih preporuka kao za zimu, ali ipak nastojte ići u krevet rano i buditi se s prvim zrakama sunca.
Blagi i cvjetni, mirisni čajevi nakon zime osvježavaju i oživljavaju. Brindle je omiljen čaj od jasmina, ali voli i čajeve od krizanteme, ruže i goji bobica.
Pet elemenata
Prema taou, dah nas povezuje s božanskim. Neprekidno se kreće i to vas povezuje s neprekidnim kretanjem prirode i svemira.
U taoizmu postoji određeni način kako se dahom možemo koristiti za povezivanje sa svojim duhovnim ja: duboko udahnite, a potom polako izdahnite do kraja. Zastanite i usredotočite se na taj prazni prostor, kada nema ničega u vašim plućima. To je trenutak duha, potpune tišine u tijelu. Kad god dišete, pomno se usredotočite na ono što osjećate u toj tišini. Može se činiti nelagodnim sjediti s prazninom, jer niste na to navikli, ali možete iskoristiti taj trenutak za razmišljanje i osvještavanje svake emocije. Na kraju, tijekom te stanke osjećat ćete mir.
Britanska autorica Katie Brindle bavi se kineskom medicinom i osnivačica je Hayo’u Method, metode koja nudi cijeli niz rituala, proizvoda i alata. Specijalizirala se za kombinaciju detaljne dijagnoze i autotretmana temeljenih na klasičnoj kineskoj medicini. Uz masažu i refleksologiju, Katie se bavi kineskom medicinom od 2002. godine. Na Britanskom Integrated College of Chinese Medicine diplomirala je kao praktičar pet elemenata kineske medicine. Katie snažno zagovara suradnju zapadnjačke i kineske medicine na stvaranju zdravijeg, sretnijeg društva, o čemu, kao i o svom radu često govori u medijima.