Roman “Dan” Michaela Cunninghama stigao u knjižare
Kada se govori o modernoj američkoj književnosti, jedno od imena koje neizostavno izaziva divljenje i poštovanje je Michael Cunningham. Dobitnik Pulitzerove nagrade, poznat po svom bestseleru “Sati”, Cunningham se nakon deset godina tišine vraća na književnu scenu romanom “Dan”, koji istražuje dinamiku obiteljskog života kroz tri ključna trenutka.
Tri dana koji su promijenili sve
Roman “Dan” strukturiran je oko tri dana obitelji koja živi u Brooklynu. Prvi dan, 5. travnja 2019. godine, prikazuje nam naizgled sretnu obitelj: majku Isabel, oca Dana, njihovu djecu Nathana i Violet, te Isabelina brata Robbieja koji živi s njima u potkrovlju. Unatoč prividnoj idili, čitatelj naslućuje podvodne struje koje tiho prijete njihovoj sreći.
Lockdown i osjećaj zatvorenosti
Drugi ključni trenutak događa se godinu dana kasnije, usred globalne pandemije, kada su Isabel i Dan zarobljeni u svojem domu koji poprima karakteristike zatvora. Ovaj segment romana duboko se osvrće na izazove koje izolacija predstavlja za obiteljske odnose, gdje komunikacija postaje sve rjeđa, a emocionalni jaz sve dublji.
Novi početak
Treći i posljednji odabrani dan, 5. travnja 2021., donosi nam obitelj koja pokušava krenuti dalje nakon preživljene krize. Ovaj dan simbolizira obnovu i mogućnost novog početka, pružajući čitateljima uvid u to kako su likovi naučili živjeti s onim što su izgubili i što su stekli.
Reakcije kritike
Kritičari su roman “Dan” primili s oduševljenjem, hvaleći Cunninghamovu sposobnost da s lakoćom prenosi duboke emocije i složenosti obiteljskog života. Njegova proza opisana je kao elegična i duhovita, a uspoređuje se s velikim književnicima i književnicama poput Virginije Woolf, čiji utjecaj Cunningham otvoreno priznaje.
Kroz svoja djela, Cunningham nas stalno podsjeća na prolaznost vremena i na važnost trenutaka koje dijelimo s onima koje volimo. “Dan” nije samo priča o obitelji; to je meditacija o vremenu, gubitku i nadasve o ljubavi koja nas veže unatoč svemu.
Michael Cunningham odrastao je u Los Angelesu, a živi u New Yorku i predaje na Sveučilištu Yale. Autor je više romana od kojih su na hrvatski prevedeni Dom na kraju svijeta, Meso i krv, U smiraj dana i Sati. Već nakon njegova prvog romana, Dom na kraju svijeta, kritičari su ga proglasili jednim od najvećih američkih pisaca našeg vremena i iznimnim stilistom. Roman Sati osvojio je Pulitzerovu nagradu i nagradu PEN/Faulkner, a proslavila ga je i ekranizacija u kojoj glume Meryl Streep, Julianne Moore i Nicole Kidman.
Roman “Dan” je s engleskog jezika preveo Srećko Jurišić, a dostupan je na Stilusovoj web stranici i u svim knjižarama diljem Hrvatske.
Iz kritika
Problem s Cunninghamovom prozom jest taj što vam pokvari onu običnih smrtnika. Najelegantniji pisac Amerike.
The Washington Post
Apsolutno čudesan prikaz ljudske naravi… remek-djelo.
Literary Hub
Zadivljujuće.
Ocean Vuong
Cunningham je jedan od najvećih svjedoka ljubavi.
Los Angeles Times
Suptilna obiteljska priča, stišano moćna.
Kirkus Reviews
Bolno nježno.
Financial Times
Elegičan i ubojito duhovit roman koji puno duguje Cunninghamovu uzoru, Virginiji Woolf.
Daily Mail
Cunningham je jedan od najvećih svjedoka ljubavi.
Los Angeles Times
Veličanstvena priča koja precizno opisuje vrijeme u kojem živimo. A Cunningham ispisuje tako prekrasne rečenice da poželite zaustaviti vrijeme kako ovaj roman nikad ne bi došao kraju.
Colum McCann
Baš kao nekoć George Eliot, i Michael Cunningham jedan je od onih romanopisaca koji približava svijet, ne štedeći ga, ali pišući o njemu s bezgraničnim suosjećanjem i nježnošću.
Tony Kushner