Emocija koja utječe na zdravlje pluća
Barbara Arbanas, Bazi konzultantica
Facebook: Barbara Bazi
Zdrava chi energija u našim plućima povezana je s jasnim razmišljanjem, otvorenošću za nove ideje i dobrom komunikacijom.
Emocija koja utječe na pluća je tuga i nju osjećamo upravo ondje.
Kad zadržavamo ovu emociju, javlja se otežano disanje, kronični kašalj i začepljenje, kronični bronhitis, hodajuća upala pluća, KOPB, bol u prsima i slično.
U odnosu na kinesku medicinu, tuga može dovesti do nekoliko plućnih sindroma kao što su nedostatak chi energije pluća, nedostatak Yina pluća ili nakupljanje vlage koja ih blokira. Kada se funkcija pluća pogorša, javljaju se i neki simptomi kao što su prekomjerno znojenje, alergije ili suha koža.
Ako proživljavamo posebno duboku tugu ili žalost, važno je da procesuiramo svoje emocije i pokušamo ih što prije prevladati kako ne bi ostavile traga na zdravlju.
Plućima možemo pružiti podršku na nekoliko načina:
➡️ Priznajmo svoje osjećaje kako bismo mogli početi s liječenjem.
➡️Otpustimo stvari i negativne misli kako bismo mogli krenuti dalje.
➡️Otpustimo nepotrebne stvari u svom životu, bilo da su to stare knjige ili odjeća ili veze koje nas ne ispunjavaju.
➡️Pluća su prvi organ na kojeg utječu vanjski uvjeti i ujedno su naš organ izravno povezan s površinom – kožom – putem koje osjećamo hladno vrijeme zbog čega je važno da pokrijemo vrat, prsa i leđa.
➡️Provođenje vremena na otvorenom na svježem zraku, šetnja, planinarenje ili kardio vježbe pomažu našem tijelu i umu da se opuste i pomlade.
➡️Dišimo duboko trbušno.
Tuga je emocija poput svake druge i naravno da ćemo ju povremeno osjećati, no važno je što prije prijeći na novu, pozitivnu za naše zdravlje.
#kineskamedicina #tuga #bazi
foto by cottonbro studio