Mitovi i činjenice o virusu gripe i kako olakšati oboljeloj djeci
Svake zime gripa postaje jedna od najčešćih tema u obiteljskim domovima, vrtićima i školama. Kod djece gripa može biti iscrpljujuća, ali uz pravilnu njegu i odgovarajuće mjere prevencije, većina djece je preboli bez komplikacija.
Roditelji su često zabrinuti zbog simptoma koje bolest donosi, ali i zbog različitih savjeta i uvriježenih vjerovanja o gripi koji kruže generacijama. Pomažu li antibiotici? I može li cijepljenje protiv gripe zapravo izazvati gripu? Što je mit, a što istina pojašnjava dr. Monika Aćimović, pedijatrica Poliklinike Salvea.
Mit #1: Djeca s gripom moraju odmah posjetiti liječnika
Većina djece gripu preboli kod kuće bez potrebe za odlaskom liječniku. Međutim, u nekim slučajevima pregled pedijatra je nužan – osobito ako dijete ima visoku temperaturu duže od 3 dana, teško diše, odbija tekućinu, postane izrazito pospano ili ako simptomi ne prolaze nakon tjedan dana.
Mit #2: Cijepljenje protiv gripe može izazvati gripu
Roditelji ponekad izbjegavaju cijepljenje jer su čuli da ono može izazvati gripu. Međutim, cjepivo protiv gripe ne može izazvati bolest jer sadrži inaktivirane ili oslabljene virusne čestice koje potiču imunološki odgovor, ali ne uzrokuju infekciju. Moguće su blage nuspojave poput privremene temperature ili crvenila na mjestu uboda, ali to nije znak gripe.
Mit #3: Antibiotici će najbrže izliječiti gripu
Gripa je virusna bolest, a antibiotici djeluju na bakterijske infekcije. Dakle, ako dijete ima gripu, antibiotici neće pomoći osim ako se ne razvije bakterijska komplikacija, poput upale pluća ili upale uha, što ponekad može biti posljedica oslabljene otpornosti organizma. Umjesto antibiotika, potrebno je osigurati djetetu odmor, unos tekućine i simptomatsko liječenje.
Mit #4: Dijete može dobiti gripu ako izađe van s mokrom kosom
Ovo je jedan od najraširenijih mitova u roditeljskim krugovima. Iako potencijalno prijeti s prehladom, hladnoća i mokra kosa nisu faktor koji uzrokuju gripu – ona se prenosi virusima koji ulaze u organizam putem kapljica iz zraka ili dodirom kontaminiranih površina. No, važno je naglasiti da hladnoća može oslabiti imunološki sustav djeteta, čineći ga osjetljivijim na infekcije.
Mit #5: Vitamin C sprječava gripu
Iako je vitamin C važan za imunološki sustav, nema znanstvenih dokaza da može spriječiti gripu. Uravnotežena prehrana i redovita aktivnost zajedno s dovoljno sna najbolji su načini za jačanje djetetovog imuniteta.
Simptomi gripe
Gripa se često miješa s prehladom, ali je obično intenzivnija i dugotrajnija te kod djece može imati nešto drugačiji tijek nego kod odraslih. Simptomi se obično javljaju naglo i uključuju:
Visoku temperaturu (često iznad 39 °C)
Jaku iscrpljenost i slabost
Bolove u mišićima i zglobovima
Glavobolju
Kašalj i grlobolju
Curenje nosa ili začepljenost
Mogućnost povraćanja i proljeva (češće kod male djece).
Kako ublažiti simptome gripe:
Odmor i hidratacija – Dijete treba dovoljno sna i puno tekućine kako bi se spriječila dehidracija.
Snižavanje temperature – Ako dijete ima visoku temperaturu, mogu se koristiti antipiretici poput paracetamola ili ibuprofena, ali isključivo prema uputama pedijatra.
Ovlaživanje zraka – Suhi zrak može pogoršati kašalj i nadraženost dišnih puteva, pa može pomoći ovlaživač zraka.
Antivirusni lijekovi – U rijetkim slučajevima, liječnik može propisati antivirusne lijekove ako dijete spada u rizičnu skupinu (kronične bolesti, imunološki problemi).
Prevencija je ključna u zaštiti djece od gripe.
Evo nekoliko preporučenih mjera:
Redovito pranje ruku – Jedna od najučinkovitijih metoda sprječavanja širenja virusa.
Učenje djece pravilnom kašljanju i kihanju – Prekrivanje usta laktom ili papirnatom maramicom smanjuje širenje virusa.
Cijepljenje – Svjetska zdravstvena organizacija i pedijatrijske udruge preporučuju cijepljenje protiv gripe, posebno za djecu mlađu od 5 godina i one s kroničnim bolestima.
Ostavljanje bolesnog djeteta kod kuće – Ako dijete pokazuje simptome gripe, ne bi trebalo ići u vrtić ili školu kako bi se spriječilo širenje zaraze.
Gripa nije bezazlena bolest, ali uz pravilne mjere zaštite i odgovorno ponašanje možemo smanjiti rizik od zaraze i komplikacija. Najvažnije je osloniti se na provjerene medicinske informacije, ako imate bilo kakve nedoumice oko simptoma gripe kod vašeg djeteta, uvijek je najbolje konzultirati se s pedijatrom.
foto by Andrea Piacquadio