PROPUŠTENE PRILIKE Za čim najviše žalimo kad je riječ o putovanjima
Bilo da je riječ o putovanju u daleku zemlju koje su trebali rezervirati ili onaj izlet autom na koji su trebali otići, istraživanje Booking.coma otkriva da zapanjujućih 84% putnika iz Hrvatske žali za propuštenim prilikama.
Globalni lider u povezivanju putnika s najširim izborom nevjerojatnih smještajnih objekata, u suradnji s tvrtkom ili, najbržim offline uređajem za prijevode, proveo je istraživanje na uzorku od 20.500 globalnih putnika među kojima su i putnici iz Hrvatske, kako bi otkrio da najčešće propuštene prilike putnika iz Hrvatske uključuju sljedeće: nije se dovoljno često putovalo (74%), nije se više putovalo u mladosti (48%), nije se išlo na više dalekih putovanja (41%), nije se putovalo u udaljenija i zabačenija odredišta (38%), nije se više istraživalo u posjećenim zemljama (32%) i nije bilo više pustolovina na putovanjima (32%).
Putovanje može promijeniti život svim generacijama jer 15% putnika iz Hrvatske kaže da je na putovanju pronašlo svoju svrhu ili strast, 17% je pobijedilo veliki strah i 13% naučilo novi jezik.
Generacija Z najviše žali, pri čemu više od trećine putnika iz Hrvatske u ovoj skupini smatra da nije bilo dovoljno pustolovno na putovanju (39%) i troje od 10 (39%) žali što nije putovalo u udaljenija odredišta. Također, nije iznenađenje da je 41% putnika selfie generacije iz Hrvatske (18 do 24 godina) uznemireno jer ne fotografira dovoljno na putovanju. Ovaj je postotak 34% za sve ispitanike iz Hrvatske.
Unatoč osjećaju žaljenja koji uglavnom proizlazi zbog naizgled nepremostivih prepreka oko jezika, troškova, uputa i sigurnosti u nepoznatom, pet od osam (62%) putnika iz Hrvatske prebrodilo je svoje strahove od putovanja u novo odredište i ipak se odlučilo za to putovanje. Millennialsi iz Hrvatske najspremniji su suočiti se s preprekama koje ih sputavaju da odu na putovanje uz dvije trećine (66%) putnika koji su nadvladali ono što ih zabrinjava. To ima pozitivan učinak jer je potaknulo 48% putnika iz Hrvatske da više putuju u budućnosti, 61% ih je steklo više samopouzdanja u životu, a 43% osjećaj osobnog ispunjenja. Putovanje jača postojeće i stvara nove prijateljske odnose – skoro trećina (33%) putnika iz Hrvatske zbližila se s obitelji, a dvoje od pet (41%) putnika iz Hrvatske sklopilo je dugotrajna prijateljstva dok su bili na godišnjem odmoru.
Više od dvije trećine putnika iz Hrvatske (69%) odlazak na godišnji odmor potaknuo je da uvedu značajne životne promjene, a taj postotak raste na 76% među osobama između 18 i 24 godine. 15% putnika iz Hrvatske kaže da je pronašlo svoju svrhu ili strast u životu, 17% ih je nadvladalo veliki strah, a 15% naučilo novi jezik. Putovanje može biti korisno i za fizičko i mentalno zdravlje – 69% putnika iz Hrvatske navelo je kako je putovanje imalo pozitivan učinak na njihovo mentalno zdravlje, a 35% ih je odlučilo poboljšati svoje fizičko zdravlje.
Istraživanje je naručio Booking.com, a neovisno je provedeno na uzorku odraslih osoba koje su bile na putovanju u posljednjih 12 mjeseci/planiraju otići na putovanje u sljedećih 12 mjeseci. Ukupno je anketirano 20.500 sudionika (više od 1000 iz Australije, Njemačke, Francuske, Španjolske, Italije, Kine, Brazila, Indije, SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, Rusije, Indonezije i Kolumbije, te više od 500 iz Japana, Novog Zelanda, Tajlanda, Argentine, Belgije, Kanade, Danske, Hong Konga, Hrvatske, Tajvana, Meksika, Nizozemske, Švedske, Singapura i Izraela.) Sudionici su ispunili online anketu u ožujku 2018.